Eaton C25DND3401R
SKU: CS4844452MPN: C25DND3401RAlternate Part #: E1C25DND3401RUPC/EAN: 782116308996
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 12 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 50A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 12 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844452 |
|---|---|
| MPN | C25DND3401R |
| Alternate Part # | E1C25DND3401R |
| UPC/EAN | 782116308996 |


