Eaton 550TPHSR631M
SKU: CS5483774MPN: 550TPHSR631MUPC/EAN: 786685992396
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 529A, 550 kVAR, 11 x 50 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 529A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 550 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 11 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5483774 |
|---|---|
| MPN | 550TPHSR631M |
| UPC/EAN | 786685992396 |
