Eaton XTMCC9A10T
SKU: CS5482949MPN: XTMCC9A10TAlternate Part #: MSAA231664UPC/EAN: 4015082316648
Eaton XT IEC mini contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 20A, 45 mm mini, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Spring cage terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Spring cage terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5482949 |
|---|---|
| MPN | XTMCC9A10T |
| Alternate Part # | MSAA231664 |
| UPC/EAN | 4015082316648 |





