Eaton V48M39T4116Q
SKU: CS5482803MPN: V48M39T4116QUPC/EAN: 786680330728
Eaton General purpose ventilated transformer
$45,937.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton 400 kVA DOE 2016 Efficient General purpose ventilated transformer 480V Delta, 400V Delta, 150C rise, Aluminum windings, Q.
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 400 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +2 at 2.5% FCAN, -4 at 2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 400 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS5482803 |
|---|---|
| MPN | V48M39T4116Q |
| UPC/EAN | 786680330728 |

