Eaton N48M51T5516Q
SKU: CS5481965MPN: N48M51T5516QUPC/EAN: 786689678135
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$74,514.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 1, 60 Hz, 220°C, 500 kVA, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 416Y/240 Vac, NEMA ST-20, 150°C, 500 kVA, DOE 2016, Q series
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Material | Al windings |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 416Y/240 V |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
Specifications
| SKU | CS5481965 |
|---|---|
| MPN | N48M51T5516Q |
| UPC/EAN | 786689678135 |

