Eaton H52M51T3716CU
SKU: CS4890351MPN: H52M51T3716CUAlternate Part #: H37DC031UPC/EAN: 786680243264
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$19,794.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR940, 60 Hz, 220C, 37.5 kVA, Three-Phase, 460 DELTA to 416Y/240, 150 C rise, Shielded, DOE 2016, WS58, 283I, K4
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 416Y/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 4 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.50 kVA |
| Weathershield | WS58 |
| Wiring Connection | 283I |
Specifications
| SKU | CS4890351 |
|---|---|
| MPN | H52M51T3716CU |
| Alternate Part # | H37DC031 |
| UPC/EAN | 786680243264 |
