Eaton EHD9D62AAK00000000
SKU: CS5481290MPN: EHD9D62AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-20073AUPC/EAN: 786689155766
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 9.6A, 3 hp 230V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 9.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5481290 |
|---|---|
| MPN | EHD9D62AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-20073A |
| UPC/EAN | 786689155766 |