Eaton EHB9D62ACKT0E00000
SKU: CS5479791MPN: EHB9D62ACKT0E00000Alternate Part #: 3-4778-20035AUPC/EAN: 786689139674
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.6A, 3 hp 230V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 9.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479791 |
|---|---|
| MPN | EHB9D62ACKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4778-20035A |
| UPC/EAN | 786689139674 |