Eaton EHD6D82AAK00000000
SKU: CS5481204MPN: EHD6D82AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-20070AUPC/EAN: 786689158903
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 6.8A, 2 hp 230V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5481204 |
|---|---|
| MPN | EHD6D82AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-20070A |
| UPC/EAN | 786689158903 |