Eaton EHB6D82ABKU0000000
SKU: CS5478848MPN: EHB6D82ABKU0000000Alternate Part #: 3-4778-20024AUPC/EAN: 786689127824
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.8A, 2 hp 230V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478848 |
|---|---|
| MPN | EHB6D82ABKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-20024A |
| UPC/EAN | 786689127824 |
