Eaton EHD0144AAK00000000
SKU: CS5480272MPN: EHD0144AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-40088AUPC/EAN: 786689138370
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 14A, 10 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 14A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480272 |
|---|---|
| MPN | EHD0144AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-40088A |
| UPC/EAN | 786689138370 |