Eaton EHB0144AAKS0000000
SKU: CS5470664MPN: EHB0144AAKS0000000Alternate Part #: 3-4778-40046AUPC/EAN: 786689078492
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 14A, 10 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 14A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470664 |
|---|---|
| MPN | EHB0144AAKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-40046A |
| UPC/EAN | 786689078492 |