Eaton EHB3D95ACKT0E00000
SKU: CS5477069MPN: EHB3D95ACKT0E00000Alternate Part #: 3-4778-50008AUPC/EAN: 786689106515
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.9A, 3 hp 575V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 3.9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477069 |
|---|---|
| MPN | EHB3D95ACKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50008A |
| UPC/EAN | 786689106515 |
