Eaton EHB7D64A1JU0F20000
SKU: CS5479490MPN: EHB7D64A1JU0F20000Alternate Part #: 3-4772-40102AUPC/EAN: 786689131401
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.6A, 5 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479490 |
|---|---|
| MPN | EHB7D64A1JU0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40102A |
| UPC/EAN | 786689131401 |
