Eaton EHB7D64A1JS0020000
SKU: CS5479482MPN: EHB7D64A1JS0020000Alternate Part #: 3-4772-40086AUPC/EAN: 786689133689
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.6A, 5 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479482 |
|---|---|
| MPN | EHB7D64A1JS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40086A |
| UPC/EAN | 786689133689 |
