Eaton EHB7D51A3JV0G2A000
SKU: CS5479371MPN: EHB7D51A3JV0G2A000Alternate Part #: 3-4774-10392AUPC/EAN: 786689131746
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.5A, 2 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 7.5A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater VFD run bypass run) fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479371 |
|---|---|
| MPN | EHB7D51A3JV0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10392A |
| UPC/EAN | 786689131746 |

