Eaton EHB7D51A3JS0G2A000
SKU: CS5479331MPN: EHB7D51A3JS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-10352AUPC/EAN: 786689135218
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.5A, 2 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 7.5A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Space heater bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479331 |
|---|---|
| MPN | EHB7D51A3JS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10352A |
| UPC/EAN | 786689135218 |
