Eaton EHB6D82A3JT0G2A000
SKU: CS5478971MPN: EHB6D82A3JT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-20360AUPC/EAN: 786689129712
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.8A, 2 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478971 |
|---|---|
| MPN | EHB6D82A3JT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20360A |
| UPC/EAN | 786689129712 |
