Eaton EHB6D82A3KS0E2A000
SKU: CS5479007MPN: EHB6D82A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-20400AUPC/EAN: 786689125899
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.8A, 2 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch Bypass Run) Fault Bypass light kit (On VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479007 |
|---|---|
| MPN | EHB6D82A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20400A |
| UPC/EAN | 786689125899 |
