Eaton EHB0161ABKT0E00000
SKU: CS5471113MPN: EHB0161ABKT0E00000Alternate Part #: 3-4778-10041AUPC/EAN: 786689087838
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 16.7A, 5 hp 208V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 16.7A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471113 |
|---|---|
| MPN | EHB0161ABKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4778-10041A |
| UPC/EAN | 786689087838 |
