Eaton EHB6D15A2KT0E20000
SKU: CS5478543MPN: EHB6D15A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-50070AUPC/EAN: 786689123956
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive, HVAC bypass 6.1A, 5 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478543 |
|---|---|
| MPN | EHB6D15A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50070A |
| UPC/EAN | 786689123956 |
