Eaton EHB6D15A1KS0G20000
SKU: CS5478519MPN: EHB6D15A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4768-50028AUPC/EAN: 786689123154
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.1A, 5 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch VFD run fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478519 |
|---|---|
| MPN | EHB6D15A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-50028A |
| UPC/EAN | 786689123154 |
