Eaton EHB6D02A3JV0G0A000
SKU: CS5478284MPN: EHB6D02A3JV0G0A000Alternate Part #: 3-4774-20246AUPC/EAN: 786689114831
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478284 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JV0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20246A |
| UPC/EAN | 786689114831 |