Eaton EHB6D02A3JU0F0A000
SKU: CS5478264MPN: EHB6D02A3JU0F0A000Alternate Part #: 3-4774-20226AUPC/EAN: 786689113001
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478264 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JU0F0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20226A |
| UPC/EAN | 786689113001 |