Eaton EHB4D22A2KT0E20000
SKU: CS5477352MPN: EHB4D22A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-20038AUPC/EAN: 786689102845
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477352 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20038A |
| UPC/EAN | 786689102845 |
