Eaton EHB4D22A2JS0G20000
SKU: CS5477320MPN: EHB4D22A2JS0G20000Alternate Part #: 3-4774-20008AUPC/EAN: 786689101688
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | VFD run fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477320 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A2JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20008A |
| UPC/EAN | 786689101688 |

