Eaton EHB4D22A2KS0G00000
SKU: CS5477347MPN: EHB4D22A2KS0G00000Alternate Part #: 3-4774-20035AUPC/EAN: 786689102678
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.2A, 1 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 4.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477347 |
|---|---|
| MPN | EHB4D22A2KS0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20035A |
| UPC/EAN | 786689102678 |
