Eaton EHB3D44A1KU0F20000
SKU: CS5476884MPN: EHB3D44A1KU0F20000Alternate Part #: 3-4768-40038AUPC/EAN: 786689097486
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.4A, 2 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476884 |
|---|---|
| MPN | EHB3D44A1KU0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-40038A |
| UPC/EAN | 786689097486 |


