Eaton EHB3D44A1JT0E20000
SKU: CS5476851MPN: EHB3D44A1JT0E20000Alternate Part #: 3-4772-40038AUPC/EAN: 786689096106
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.4A, 2 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | fault bypass run) VFD run Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476851 |
|---|---|
| MPN | EHB3D44A1JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40038A |
| UPC/EAN | 786689096106 |


