Eaton EHB3D04A2JV0G00000
SKU: CS5476684MPN: EHB3D04A2JV0G00000Alternate Part #: 3-4774-40027AUPC/EAN: 786689096762
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476684 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2JV0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40027A |
| UPC/EAN | 786689096762 |

