Eaton EHB3D04A1JU0F00000
SKU: CS5476627MPN: EHB3D04A1JU0F00000Alternate Part #: 3-4772-40017AUPC/EAN: 786689091255
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476627 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A1JU0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40017A |
| UPC/EAN | 786689091255 |

