Eaton EHB2731ACKT0E00000
SKU: CS5476555MPN: EHB2731ACKT0E00000Alternate Part #: 3-4783-10006AUPC/EAN: 786689089221
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 273A, 100 hp 208V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 273A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476555 |
|---|---|
| MPN | EHB2731ACKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4783-10006A |
| UPC/EAN | 786689089221 |

