Eaton EHB2482A2KS0E20000
SKU: CS5476515MPN: EHB2482A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-20160AUPC/EAN: 786689088606
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault bypass run) VFD run Bypass light kit (on Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476515 |
|---|---|
| MPN | EHB2482A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20160A |
| UPC/EAN | 786689088606 |
