Eaton EHB2482ABKT0E00000
SKU: CS5476499MPN: EHB2482ABKT0E00000Alternate Part #: 3-4783-20004AUPC/EAN: 786689089986
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476499 |
|---|---|
| MPN | EHB2482ABKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4783-20004A |
| UPC/EAN | 786689089986 |
