Eaton EHB2404ABKT0E00000
SKU: CS5476392MPN: EHB2404ABKT0E00000Alternate Part #: 3-4783-40004AUPC/EAN: 786689082482
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 240A, 200 hp 480V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 240A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 200 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476392 |
|---|---|
| MPN | EHB2404ABKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4783-40004A |
| UPC/EAN | 786689082482 |
