Eaton EHB2425ABKS0000000
SKU: CS5476444MPN: EHB2425ABKS0000000Alternate Part #: 3-4783-50009AUPC/EAN: 786689090890
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 250 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476444 |
|---|---|
| MPN | EHB2425ABKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4783-50009A |
| UPC/EAN | 786689090890 |