Eaton EHB2425AAKS0000000
SKU: CS5476442MPN: EHB2425AAKS0000000Alternate Part #: 3-4783-50007AUPC/EAN: 786689090722
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 250 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476442 |
|---|---|
| MPN | EHB2425AAKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4783-50007A |
| UPC/EAN | 786689090722 |