Eaton EHB1804A2KS0E00000
SKU: CS5476196MPN: EHB1804A2KS0E00000Alternate Part #: 3-4779-40111AUPC/EAN: 786689084455
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476196 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A2KS0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40111A |
| UPC/EAN | 786689084455 |
