Eaton EHB1564A2KS0000000
SKU: CS5476096MPN: EHB1564A2KS0000000Alternate Part #: 3-4779-40061AUPC/EAN: 786689081560
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476096 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A2KS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40061A |
| UPC/EAN | 786689081560 |
