Eaton EHB1542A3KS0G00000
SKU: CS5476058MPN: EHB1542A3KS0G00000Alternate Part #: 3-4779-20085AUPC/EAN: 786689080235
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476058 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KS0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20085A |
| UPC/EAN | 786689080235 |
