Eaton EHB1302A3KS002A000
SKU: CS5475903MPN: EHB1302A3KS002A000Alternate Part #: 3-4779-20028AUPC/EAN: 786689079703
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 130A, 50 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475903 |
|---|---|
| MPN | EHB1302A3KS002A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20028A |
| UPC/EAN | 786689079703 |
