Eaton EHB1255A2KS0E20000
SKU: CS5475825MPN: EHB1255A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-50064AUPC/EAN: 786689072155
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 125A, 125 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475825 |
|---|---|
| MPN | EHB1255A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50064A |
| UPC/EAN | 786689072155 |
