Eaton EHB1255A3KT0G20000
SKU: CS5475859MPN: EHB1255A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-50095AUPC/EAN: 786689070427
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 125A, 125 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475859 |
|---|---|
| MPN | EHB1255A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50095A |
| UPC/EAN | 786689070427 |
