Eaton EHB1255A1KS0G20000
SKU: CS5475817MPN: EHB1255A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-50056AUPC/EAN: 786689071936
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 125A, 125 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Auxiliary contacts fault Manual bypass switch bypass run) VFD run Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475817 |
|---|---|
| MPN | EHB1255A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50056A |
| UPC/EAN | 786689071936 |
