Eaton EHB1244A2KS0000000
SKU: CS5475777MPN: EHB1244A2KS0000000Alternate Part #: 3-4779-40013AUPC/EAN: 786689072865
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 100 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475777 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A2KS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40013A |
| UPC/EAN | 786689072865 |
