Eaton EHB0964A3KU0G20000
SKU: CS5475525MPN: EHB0964A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4777-40179AUPC/EAN: 786689068240
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475525 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40179A |
| UPC/EAN | 786689068240 |
