Eaton EHB0964A3KS0G2A000
SKU: CS5475500MPN: EHB0964A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4777-40156AUPC/EAN: 786689067977
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | fault Space heater VFD run Bypass light kit (on Manual bypass switch Auxiliary contacts bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475500 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40156A |
| UPC/EAN | 786689067977 |
