Eaton EHB0964A3KS002A000
SKU: CS5475504MPN: EHB0964A3KS002A000Alternate Part #: 3-4777-40144AUPC/EAN: 786689067656
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475504 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A3KS002A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40144A |
| UPC/EAN | 786689067656 |
