Eaton EHB0964A1KS0000000
SKU: CS5475457MPN: EHB0964A1KS0000000Alternate Part #: 3-4771-40041AUPC/EAN: 786689065386
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 75 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475457 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A1KS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4771-40041A |
| UPC/EAN | 786689065386 |
