Eaton EHB0964A1KT0G20000
SKU: CS4865806MPN: EHB0964A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4771-40052AUPC/EAN: 786689065522
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive, HVAC bypass 96A, 75 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch bypass run) fault Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865806 |
|---|---|
| MPN | EHB0964A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-40052A |
| UPC/EAN | 786689065522 |
